Python ile XML Üretimi

Share Button

Geçtiğimiz günlerde üzerinde çalıştığım bir uygulamada nitelikleri olan elemanlara sahip bir xml oluşturmam gerekiyordu. Internette biraz araştırma yaptıktan sonra markup.py ile tanıştım.

Markup.py, xml oluşturmak için kullanabileceğiniz açık kaynaklı oldukca kullanışlı bir kütüphane. Bu kütüphanenin en son sürümüne http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=161108 adresinden ulaşabilirsiniz.

Örnek:

import markup

titles = ( 'Best features of M-theory', 'Best bugs in M-theory', 'Branes and brains' )
universities = ( 'Cambridge', 'MIT', 'Amsterdam' )
dates = ( 'January', 'February', 'March' )

myxml = markup.page( mode='xml' )
myxml.init( encoding='ISO-8859-2' )

myxml.cv.open( )
myxml.talk( titles, university=universities, date=dates )
myxml.cv.close( )

print myxml

Örnek Çıktısı:	Best features of M-theory
	Best bugs in M-theory
	Branes and brains

Yukarıdaki örnekde Encoding tipi iso-8859-2 olan, cv kök düğümü altında talk isimli 3 adet elemanı olan küçük bir xml ürettik. sıralı arguman olarak verdiğimiz her parametrenin xml elemanının değeri, anahtar kelime argumanı olarak verdiğimiz her parametrenin xml elemanının niteliği olarak oluşturulduğuna dikkatinizi çekmek isterim.

Kütüphaneyle ilgili detaylı bilgiye http://markup.sourceforge.net/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir