PHP Dahili Web Sunucusuna Ortam Değişkeni Göndermek

Share Button

Bu haftasonu zend 1.12 ile uğraştığım bir projede apache konfigürasyonu yapmaya üşendiğim için php nin yerel web sunucusunu kullandım. Ancak apache de virtualhost ayarlarından gönderebildiğim ortam değişkenini (APPLICATION_ENV), komut satırında bir türlü göndermeyi başaramadım. Internette güç bela bununla ilgili kaynak bulunca konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım birilerinin işine yarar.
***
PHP’nin dahili web sunucusuna ortam değişkenini göndermek için komut satırında ortam değişkeninizin değerini tanımlayarak -d parametresi ile değişken çözümleme sırasını EGPCS (Environment, Get, Post, Cookie, Server) olarak göndermeniz gerekir.

Örnek kullanım:

$ APPLICATION_ENV=development php -d variable_orders=EGPCS -S localhost:8080 -t public/
Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir