Kopyalamaya Karşı Korumalı DVD’lerin Yedeklenmesi

Share Button

Bugün elimdeki bazı eski dvd filmlerini çizilme gibi duurmlara karşı yedeklemek istedim ancak sağolsun ubuntu bilinen iso oluşturma metodlarıyla dvdleri bir türlü okuyamadı. Eski windows düşman olmaz diyerekten windows kurulu olan diskimi bilgisayara bağlayıp aynı işlemi tekrarladığımda ise kopylamak istediğim filmin kopyalama koruması olduğunu öğrendim. Biraz araştırdıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak K9copy isimli bir yazılımla kopyalama koruması olan DVD’lerin nasıl kopyalanabildiğini öğrendim. Sizde aşağıdaki adımları uygulayarak kopylamaya karşı korumalı dvd lerinizi yedekleyebilirsiniz.

1. İlk olarak apt-get paket yöneticisiyle k9copy yazılımını kuralım.

$ apt-get install k9copy

2. k9copy nin tüm fonksiyonları ile çalışabilmesi ve encrypted dvdleri okuyabilmesi için libdvdcss2 isimli paketin yüklenmesi gerekiyormuş.

64 bit işletim sistemi için:

$ wget -c http://packages.medibuntu.org/pool/free/libd/libdvdcss/libdvdcss2_1.2.10-0.3medibuntu1_amd64.deb
$ sudo dpkg -i libdvdcss2_1.2.10-0.3medibuntu1_amd64.deb

32 bit işletim sistemi için:

$ wget -c http://packages.medibuntu.org/pool/free/libd/libdvdcss/libdvdcss2_1.2.10-0.3medibuntu1_i386.deb
$ sudo dpkg -i libdvdcss2_1.2.10-0.3medibuntu1_i386.deb

Hepsi bu. Artık uygulama menünüzden k9copy uygulamasını çalıştırarak kolayca kopyalama korumalı DVD lerinizi yedekleyebilirsiniz.

Edit 2014-06-14:
Paketlere alternatif olarak aşğıdaki adresten de ulaşabilirsiniz:
http://download2.polytechnic.edu.na/pub4/sourceforge/s/su/super-os/repo/pool/main/libd/libdvdcss/

Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir