Kahrolsun Internet Explorer!

Share Button

Pek isyankar olduğum söylenemez. Çalıştığım şirkette kim ne isterse çok fazla sızlanmadan oturur paşa paşa yazarım. Zaten ne için para alıyoruz ki ? Genellikle verdiğim deadline ı yakalamaya gayret ederim. Ama şu browser sorunları yok mu…

PM insanları gelir der ki “Ey developer! vatandaş checkout a gitsin kart nosunu yazsın, taksit seçsin, taksit seçeneğine göre vade farkı otomatik hesaplanıp sepet güncellensin, girilen kart numarası yapıkrediye aitse ve 6 taksiti seçmişse sayfanın üstünde vadaa hayvanı çıksın kampyadan yararlanmak istiyor musun diye sorsun.”

Siz tüm bunlar için birer if yazmayıp çok generic bir çözüm bulmak adına oturur yazmanız gereken kodun paternini belirlersiniz, kodunuzu yazarsınız ve genellikle kodunuz geliştirme ortamında başarıyla alışır. Haliyle sizde dünyayı kurtaran adam edasıyla IT de kasıla kasıla gezersiniz, arada arkadaşlarınıza yaptığınız iş atla deveymiş gibi yağlandıra ballandıra anlatırsınız “Hacı! bir kod yazdım ben hede hede paterninde, objeleri şöyle tanımlıyorsun, böyle extend ediyorsun, uçuyor, kaçıyor amk!”. Halbu ki ne ki anasını satayım belli şartlar gerçekleşince ekranda vadaa hayvanı çıkıyor:)

Neyse, efendime söyleyeyim sıra test e geldiğinde zalım QA ekibi sizin kodunuzu windows işletim sistemli bilgisayarlarda envai çeşit Internet Explorer sürümüyle test eder, bug bug üstüne gelir, ciğeriniz yanar. Belki bir günde yazdığınız güzelim kodu, üç günde internet explorer da alışır hale getiremez, kudurursunuz. IE7 de çalışan 8 de çalışmaz, 8 de çalışan 9 da çalışmaz… Tabi visual hadiseleri hiç saymıyorum. IE9 da düzgün görünen sayfanın 8 de kıçı başı bir yana kayar.

Sonrası mı, sonrası tekrarlanamayan hatalar, akıl-mantık dışı browser buglarına bulunmaya çalışılan derme çatma çözümler ve haliyle bitmek tükenmek bilmeyen mesai saatleri…

Birileri çıksın ve şu browser yazanlarını bir araya toplayıp ortak bir standart belirlesin. Fakat bu standart internet explorer olmasın. Dinsin bu akan developer kanı artık!

Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

2 Comments

 • Eyüp Ersan
  Temmuz 30, 2012 - 7:41 pm | Permalink

  Web yazılımcı olarak çalışan herkesin ortak düşmanı Internet Explorer! Geçen http://www.ibrahimhizlioglu.com/ bu arkadaşın sitesine ie ile girenlere çıkardığı sayfayı görünce duygularıma tercüman olduğunu hissettim. :)

 • Gürcan Yıldırım
  Eylül 8, 2012 - 8:36 pm | Permalink

  Ömrümüzü yedin explorer!

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir