Goygoy Yönelimli Programlama (GGOP)

Share Button

Evet… Gelen yoğun istek üzerine bu konu hakkındada bir blog yazısı yazmak şart oldu.

Goygoy yönelimli programlama yaklaşımı, umumiyetle yurtdışındaki bazı büyük yatırım şirketleri veya popüler elektronik ticaret şirketlerinin güzel yurdumuzdaki seçkin şirketlere yatırım yapması ve bu şirketlerdeki çalışma şartlarının yıllardır patron baskısı altında ezilen yağız Türk developerının alışkın olmadığı bir level e gelmesiyle başlamış, son derece geniş ve lakayit bir programlama biçimidir.

Goygoy yönelimli programlama yaklaşımının hakim olduğu şirketlerde :

– Mutfak, kahve makinesi, oyun odası, langırt masası ve oyun konsolu gibi ekipman ve imkanlar mevcuttur.

– IK tarafından belirlenen mesai saatler, öğlen arası ve kılık kıyafet yönetmeliği gibi kurallar olmasına karşın IT cephesinde “Bu kurallar IT yi kapsamaz” anlayışı hakimdir. O gün mesainin kaçta başlayacağı veya öğlen arasının ne kadar süreceği gibi konular developerdan developer a değişgenlik gösterebilir. Ancak herkes çıkış saatine riayet eder.

– Örneğin GGOP uygulanan ve mesai saatleri 9:00 – 12:00 13:00 – 18:00 olan bir şirketteki tipik bir işgünü:

09:45 – 10:15 : Ayılma, adaptasyon kahvaltı, çevre arkadaşlarla goygoy.
10:15 – 11:25 : Jiradaki işlere şöyle bir göz gezdirilir. IDE açılır. Projeden yalandan bir iki tane dosya ekrana getirilir. 5-10 dk. amaçsız bir şekilde scroll çubğu yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya gezdilir durulur. Maksat leadler işte görsün.
11:25 – 11:35 : Çay, kahve, goygoy…
11:35 – 11-58 : “- Kanka iki tur pes atakda joystiği kolunun altına vereyim.” muhabbeti.
11:58 – 12:15 : “-Beyler ne yiyoruz bugün ?”, yemeğe hazırlık, toplaşma…
12:15 – 13:30 : Öğle arası (Toplaşmayı saymazsak zaten 12 de çıkmadığımız için geç gelme hakkını otomatik olarak elde ediyoruz.)
13:30 – 14:10 : PES / langırt / goygoy arası
14:10 – 15:30 : Yalandan kodlar incelenir, belki bir tane issue çözülür.
15:30 – 16:15 : Mevcut sistem, projenin bir bölümü veya tamamı ya da şirketin işleyişiyle ilgili aksaklıklar hakkında goygoy yapılır.
16:15 – 17:10 : PES/Langırt/GoyGoy/Sigara
17:10 – 18:15 : Gün içerisinde ite kaka yalandan yapılan issue lara ait kodlar deploy edilir. Kodlar patlar, bugfix yapılır, birdaha deploy edilir, birdaha patlar, birdaha bugfix yapılır… Bir yandan bugfix yapan yağız Türk developerı bir yandan koca günde ite kaka yaptığı o kıytırık iki issue ile ilgili olarak “Lan kendi yazdığım kodu nasıl test edeyim…!” şeklinde söylenmeye devam eder.
18:15 – 18:30 : Sigara / kahve molası
18:30 – <belirsiz>: Gün içinde yapılmayan işler için mesaiye kalınır. Yiyecek/içecekler şirketten.

– Her işin deadline ı vardır. Ancak kaynak yetersizliğinden (mevcut kaynak goygoya kanalize olduğundan) deadline hedefleri genellikle tutmaz.

– Sigara kahve tüketimi insani ölçülerin üzerindedir.

Bunun gibi birsürü özelliği sıralayabiliriz.

GGOP uygulanan yerlerde bir nevi çan eğrisinin uygulandığını söyleyebiliriz. Belirli goygoy performansını gösteremeyen developerlar, mesainin tamamına yakınını bilgisayardan kafasını bile kaldırmadan, tek kelime konuşamadan kod yazarak geçirmeye mahkumdurlar. Ayrıca evlerine zamanında gidebildikleri de pek görülmemiştir. Zaten böyle çalışan şirketlerde yönetimin Y sinden de söz edilemez. İyi bir developersanız, çalıştığınız şirkette GGOP uygulanıyorsa kaynak kullanımında denge diye birşey sözkonusu olmadığından “Zevkle çalışanı şevkle… ” felsefesi hakimdir. Allah böyle şirketlerin de buna vesile olanın da bu yaklaşımı sürdürenin de… diyorum başka da birşey demiyorum!!!

Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

11 Comments

 • Ekim 15, 2012 - 2:17 am | Permalink

  Hocam bu ADD gibi mi? Ass Driven Development

  • admin
   Ekim 15, 2012 - 6:44 am | Permalink

   Sanırım ADD = DGO + GGO gibi bir yaklaşım olmalı. Düşünmesi bile ürkütücü.

 • Mustafa KÖSE
  Ekim 16, 2012 - 10:56 am | Permalink

  Sayın hocam, günün büyük bir bölümünde yanınızdaki koltukta oturarak alnımı ve de kı.’ımı terleterekten nurunuzdan faydalansam da böyle faydalı yazılarınızla iyice coşuyor ve zikirlerime aralıksız artırarakdan devam ediyorum sayenizde.

  Yalnız yazınızın giriş bölümüne şöyle bir ek getirmek isterim yüksek müsadenizle, test driven programming falan gibi gerçekleşmiş bir hayaliniz varsa, kodlarınız tertemiz ve artık bir kalıp halini almıiş ise ve de bir bug fix gerektiği anda “haaa şuradandır yahu dur ben onu 2 dakika halledeyim de geleyim” cevabını verip langırt masasına 5-10 dakika sonunda dönebiliyorsanız hepsi helal-i hoş olsun desek mi ki sayın hocam ?

 • ismini vermek istemeyen oku
  Ekim 17, 2012 - 8:49 am | Permalink

  goygoya değilde goygoyu süistimal eden ve buna göz yuman/fark edemeyen (aslında olmayan) yönetimden nefret ediyorsunuz galiba değil mi?
  Goygoy iyi bişi :(

  • admin
   Ekim 17, 2012 - 12:19 pm | Permalink

   Yazılım geliştirilen şirketler, elbetteki insanların mutlu çalıştığı, eğlenceli yerler olmalı. Burada hemfikiriz. Fakat bunun kesinlikle ölçüsü olması gerektiğini düşünüyorum. Blogda bahsettiklerim güzel olduğu kadar suistimale oldukça açık olanaklar. Şayet yönetim geliştirici kaynağının üzerindeki yükü doğru yönetemiyor, bir kısım geliştirici günün büyük bölümünü oyunda-eğlencede geçirirken, bir kısmı kafasını kaldırmadan bilgisayar başında geçiriyorsa zaten burada yanlış giden birşeyler olduğu aşikar.

 • Tamer Özkoç
  Mart 20, 2013 - 1:54 pm | Permalink

  Güzel bir yazı olmuş, bahsedilen tarzdaki şirketlerin genel yapısı gözler önüne serilmiş, sorumluluk bilinci developer’ın sahip olması gereken bir özellikken, yöneticilik vasfı da o takımı yöneten ekibin başındaki kişinin sahip olması gereken özelliktir. Her 2 tarafta da bu özellikler yoksa sonuç aynen bu yazıda belirtildiği gibidir.

 • Nisan 4, 2013 - 9:20 am | Permalink

  Aklıma Genetiği Değişitirilmiş Developer (GDD) geldi GGOP’ye uyum sağlamak için gerekli sanırım :)

 • Pingback: GoyGoy Yönelimli Programlama Manifestosu

 • Gurkan
  Ocak 26, 2014 - 2:28 pm | Permalink

  Güzel yazı. Elinize sağlık.

 • Ahmet Fatih Eraslan
  Ocak 7, 2015 - 5:54 am | Permalink

  Güzel yazı :)

 • Pingback: Para Yönelimli Programlama (PYP) |

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir