Giden Galaxy Note II ‘nin Ardından…

Share Button

Çağımızın hastalığıÇağımızın hastalığı şu/bu diye günden güne değişen listeler çıkartıyorlar ya hani, inanın hepsi hikaye… Asıl hastalık, babamızın oğluymuşcasına her türlü sırrımızı içine kaydedip, kaybettiğimizde saç baş yolduğumuz akıllı telefonlarımız. Nasıl mı ? Ben de birkaç hafta önce telefoonumu çaldırdıktan sonra anladım.

***

Önce karakola gittik. Ancak malesef polislerin hepsi odaya toplanmış maç seyreder durumda olduklarından, kapıdaki görevli herkesin çok meşgul olduğunu ve beklemem gerektiğini söyledi. Yaklaşık 90 dk lık bekleyişin sonunda bir memur lütfedip ifademi aldı. Eve geldik ve hemen IMEI numaramı http://www.mcks.gov.tr adresine ihbar ettim. MCKS, BTK tarafından yapılan bir organizasyon. Çalınan cihazınızın IMEI numarasını bildiriyorsunuz, cep telefonun ekranında çalıntıdır gibi bir yazı geçiyor ve ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum GSM operatörleriyle ilişkisini kesiyorlarmış. Samsung Galaxy Note IIBir de BTK, hırsızın en az kendisi kadar beyinsiz olma ihtimalini gözetip adam telefonu çaldığına göre hattı da kullanıyordur diyerekten 1 hafta içerisinde cep telefonuna … nolu cihazı derhal kolluk kuvvetlerine teslim edin diye SMS gönderiyor.

Neyse işte… Eve geldikten sonra facebook, twitter, gmail ve garanti bankasına ait şifrelerimi değiştirdim. Rehber google da durduğu için eski telefonuma signin olduğum anda herşey aynen geri geldi. Geri gelmeyen tekşey yaklaşık 2-2.5 gün civarında süren batarya ömrü ve kocaman ekranım.

***

Telefonumun çalındığı tarihe yakın bir zamanda anneme doğum günü vesilesiyle birtane Samsung Galaxy S3 almıştım. Boyutu dışında herşeyi Note II ile aynı… Cihaza karşı nasıl bağımlılık oluştuysa şimdilerde telefon ne zaman çalsa yerimden sıçrıyorum.

***

Telefon çalındıktan sonra cep telefonu hırsızlığı konusunda birsürü şey öğrendim. Aslında polisin sizden IMEI numarasını istemesi ile dizüstü bilgisayarınız çalındığında IP adresini istemesi arasında hiçbir fark yok. Çünkü IMEI denen şeyi değiştirmek o kadar basit ki küçük bir tuş kombinasyonuyla çalıntı bir cihazın IMEI numarasını çok rahat değiştirebilir, 15-20 TL ye satın alabileceğiniz bir Nokia 3310 nun IME numarasını kullanarak bugünün parasıyla 1600-1700 TL lik çalıntı bir Galaxy Note II nin sahibi olabilirsiniz. Ben bizzat denedim ancak bu blogun kanı bozuk birileri tarafından da okunabileceğini varsayarak nasıl yapıldığını paylaşmayacağım :)

Huzurlu ve güvenli günler dilerim.
İbrahim Gündüz

Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

2 Comments

  • Ekim 8, 2013 - 1:12 pm | Permalink

    Güzel ve neşeli bir yazı olmuş. Keyifle okudum ;)

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir