Crohn ile Yaşamak

Share Button

Bugün pek de teknik olmayan, daha çok kişisel sorunlarımdan yola çıkılarak yazılmış bir yazıyla karşınızdayım.

Beraber çalıştığım arkadaşlar, yakın dostlarım durumumu az çok biliyorlardır. Bir gün önce gülüp eğlenip deli gibi çalışırken ertesi gün bir mail ile “bugün sabahladım, ağrım çok” diyerek işe gelemediğim çokca olmuştur. Sebebi, başlıktan malumunuz Crohn hastalığı.

Crohn basitce, sindirim sisteminin girişinden sonlandığı noktaya kadar herhangibir yerde veya birkaç noktada iltihaplanma şeklinde tanımlanabilir. Araştırmalara göre 5-7/100.000 kişide görülen bir hastalık olduğu söyleniyor. Yani benim gibi siz de crohn hastasıysanız kendinizi özel sayabilirsiniz :)

Hastalıkla ilgili daha fazla detay isteyen dostlar aşağıdaki wiki sayfasını inceleyebilirler:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Crohn_hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1

Hastalığın tanısı, bir takım kan, idrar tahlilleri ve sonrasında kolonoskobi ile alınan küçük parçaların laboratuvarlarda incelenmesi sonucunda koyulabiliyor.

Malesef henüz bilinen kesin bir tedavi yöntemi yok. Kendisi aralıklı olarak ataklar halinde seyreden bir hastalık. Internette yazan eklem ağrıları, görme sorunları, karın ağrısı gibi çeşitli belirtileri var. Bende genellikle gece şiddetlenen karın ağrıları, dışkı hacminde küçülme ve yoğun gaz şeklinde etkilerini gösteriyor. Bilenler bilir, atak dönemi hayatı gerçekten çekilmez hale getiriyor. Ancak bu dönemi yönetmesini iyi bildiğiniz takdirde artık bir şekilde onunla yaşamayı öğrenmiş oluyorsunuz.

Ben tedavime Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastahanesi Gastroentroloji bölümünde başladım. Başlangıçta şiddetli karın ağrısı ve bayılmalarla başlayan hastalığıma bağırsak enfeksyonu diyip serumu dayayıp evime yolladılar. Ağrılar sıklaşınca haseki eğitim araştırma hastanesinde bir tanıdık sayesinde bulduğum gasteroenterelogla tedaviye devam ettim. Kendisi de reçetede azami kullanım süresi 6 hafta olan ilacı 1 yıl civarında kullandırarak hastalığın daha garip bir boyuta yol almasına vesile oldu. Sanırım doktorlarda aralarında günü kurtaran yazılım geliştiricileriyle büyük resmi gören yazılım geliştiricileri gibi birbirinden ayrılıyor olsa gerek. İlerleyen yıllarda bir gece ağırlaşıp tekrar acile gittiğimde İbrahim Hatemi hocayla tanışma şansını yakaladım. Sağolsun kendisi son derece yakından ilgilendi. Kullandığım ilaçları değiştirip durumumun daha stabil hale gelmesini sağladı. Ancak Cerrahpaşa’daki doktor kıtlığı nedeniyle NGT takmaktan, enjeksyon yapmaktan aciz internlerin eline kalınca bende tedavimi bırakmak zorunda kaldım. Yaklaşık 4 yıldır herhangibir doktor kontrolüne girmiyorum. Durumumda majör bir değişiklik yok ama yine de kontrol altında olmak için şu anda iyi bir hastane arayışı içerisindeyim.

Peki bu zaman zarfında ne yaptım ?
Tedaviyi bıraktım fakat ağrılarım devam etti. Haliyle gece uyumadığım için işe gidemediğim günler oldu. Her ne kadar wiki makalesi ve internetteki dökümanlar hastalığın nedeni veya tetikleyeni konusunda net birşey söylemeselerde ben bugün nacizane kişisel tecrübemi paylaşmak istedim.

Üzüntü/Stres:
Aileniz, arkadaşlarınız,ikili ilişkileriniz veya işiniz ile ilgili yaşadığınız sorunlar karşısında gün içerisinde veya takip eden günlerde ağrılarınızın şiddetlendiğine, karnınızdaki şişkinliğin arttığına veya dışkılamada sorun yaşadığınıza dikkat ettiniz mi ?
Bu noktada söyleyebileceğim çok şey yok ama biraz gamsız yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Aile atsan atılmıyor. İş deseniz emin olun çalıştığınz şirket ve pozüsyonunuz ne olursa olsun dünyada tek değil. Eğer işinizin sizin için stres odağı olduğunu düşünüyorsanız değiştirmek için biran bile tereddüt etmeyin. Fırsatları değerlendirin. Etrafınızdan gelen “Sebat Et!” sözlerini asla kulak asmayın. Aylık geliriniz, yada pozüsyonunuz sebat etmekle değil, kendinizi iyi satmakla yükselir. İkili ilişkiler konusunda heralde en son akıl verecek insan benim. İlişkiniz düzgün gitmiyorsa, yada reddedildiyseniz kesinlikle takılmayın. Emin olun karşınızdaki kız/erkek tek değil. Kafa denginiz kuzey kutbundaysa da gidin bulun onu. :)

Yiyecek/İçecekler
Domates, turunçgiller, asitli içecekler, yeşillik veya genel olarak çiğ sebzeler, soğuk veya ılık süt, elma veya diğer lifli besinler, çerez tükettiğinizde ağrılarınızın şiddetlendiğine dikkat ettiniz mi ?

Mevsim Geçişleri
Yaz/Kış gibi majör mevsim geçişlerinde özellikle havalar soğumaya başladığında ağrılarınızın arttığına dikkat ettiniz mi ? Bu konuda nacizane tavsiyem yaz kış demeyin mutlaka çorap kullanın. Eskiler hastalık ayaktan gelir derken sanırım abartmıyorlar.

Atak zamanlarında ne yaptım ?
Atak zamanlarında şiddetlenen gece ağrıları ciddi şekilde uyku sorunlarına neden olur. Yatsanız yatamazsınız oturamazsınız. Bu noktada imdadınıza sıcak su torbaları yetişir. Karın hizasına gelecek şekilde sıcak su torbalarının arasına sırt üstü yatın. Ağrılarınızın azaldığını ve yavaş yavaş göz kapaklarınızın ağrılaşıp uykuya daldığınızı göreceksiniz.

Yattığınız yerde bolca nefes egzersizi yapın. Ellerinizi parmak uçlarınız birleşecek şekilde karnınızın üzerine koyun ve burnunuzdan nefes alıp verin. Başka bir nefes egzersizi de burun deliklerini sırayla kapatarak bir burun deliğinden nefes çekip diğer delikten nefes vermek. Bu yöntem uykuya dalmayı kolaylaştırıyormuş. Ben de internetteki videolardan birinde öğrenmiştim. Bu konuda internette bolca video ve döküman mevcut.

Buradan her ne kadar ilaç ismi vermek istemesem de ben, özellikle kadınların yakından tanıdığı kas gevşetici ilaçlardan buscopan kullanıyorum. Fikir yürütebilecek pozüsyonda değilim ama anladığım kadarıyla ağrılar kasılmayı, kasılmalar ağrıyı getiriyor.
http://www.ilacbilgi.com/ac/buscopan.htm

Bir de karnımda biriken gazdan kurtulmak için Meteospasmyl isimli ilacı kullanıyorum.
http://www.ilacprospektusu.com/ilac/10/meteospasmyl-40-kapsul

Bolca su tükettim diyebilmeyi çok isterdim ancak pek yapabildiğim söylenemez. Zira sindirim sistemini temizlemek adına sanırım bolca su tüketmek gerekiyor. Ağrılarım ve şişkinlik nedeniyle porsiyonlarımı küçülttüm. Bu dönemde sindirim zorluğu yaşadığım için genellikle çorba ve varsa haşlanmış sebzeler tükettim.

Papatya ve melisa çaylarının yararlı olduğu söyleniyor. Rahatlattığı bir gerçek ancak çok keskin bir etkisi olduğunu söylemek güç.

Internette gördüğünüz veya çevrenizden “şöyle de bir aktar varmış” diye size sunulan çözümlere asla inanmayın. Zira tıbbın bu konuda bulabildiği henüz kesin bir çözüm malesef yok. Aktarlardan alabileceğiniz bir takım yardımcı tedavi maksatlı besinler, otlar, diğer ilaçlarınızla birlikte kullanıldığında beklenmedik sorunlara neden olabilir. Allah, din, iman, kitap, şifa diye dolaşan dolandırıcı aktarların, sizi bir tutam otla sağlığınıza kavuşturacağını söyleyen sözde doktorlar ve botanik uzmanlarının tuzağına düşmeyin, paranızı kaptırmayın.

Bugün de aynı nedenle işe gidemeyince kişisel deneyimlerimi aynı sorundan madur olan dostlarla paylaşmak istedim. YUKARIDA BELİRTTİĞİM İLAÇLAR, DOKTORUMUN TEDAVİ OLDUĞUM DÖNEM İÇERİSİNE BANA ÖNERDİĞİ İLAÇLARDIR. BANA ÖZELDİR. KESİNLİKLE DOKTOR GÖZETİMİNDE KULLANILMALIDIR.

Aklıma geldikce paylaşmaya devam etmeye çalışacağım.

Hepinize sağlıklı günler.

Share Button

About İbrahim Gündüz

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında cobol ve basic le olan tanışması, yazılıma olan ilgisini arttırdı 2005 yılında. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik bölümünden mezun olan Gündüz, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumlarda yazılım geliştirici olarak görev almıştır. Mesleki ilgi alanları, ölçeklenebilir sistemler, uygulama entegrasyonları ve ödeme sistemleridir. Halen Markafoni back end geliştirici olarak çalışmaktadır.

40 Comments

 • Ocak 6, 2014 - 1:36 pm | Permalink

  Yazının bence ana fikri, sözlükte şu başlık altınca çokca işlendi: https://eksisozluk.com/orospu-cocugu-doktorlar–2466578

  Geçmiş olsun dayıcım :'(

 • ödül kaya
  Ocak 6, 2014 - 1:41 pm | Permalink

  geçmiş olsun dostum, çektiklerini biliriz..

 • Ocak 6, 2014 - 2:29 pm | Permalink

  Çok geçmiş olsun. Bir sorunu kabullenmek ve onunla yaşamaya alışmak çok zor gerçekten. İnşallah zamanla giderek azalır sorunların.

 • ismail eski
  Ocak 6, 2014 - 3:01 pm | Permalink

  Hocam geçmiş olsun. Allah şifalar versin.

 • Ocak 6, 2014 - 4:53 pm | Permalink

  Teşekkürler beyler. Yapacak birşey yok. Ümidimiz teknoloji :) Selamlar.

 • Ocak 6, 2014 - 5:24 pm | Permalink

  Abi Allah acil şifalar versin, umarım bir çözüm bulunur :(

 • Ocak 6, 2014 - 8:50 pm | Permalink

  Geçmiş olsun.

  İş yeri, üzüntü, stres falan dedin vicdan yaptırdın bana şimdi.

  Üzgünüm dostum. :(

 • damla karslıoglu
  Ocak 7, 2014 - 7:06 am | Permalink

  gecmiş olsun İbo. o bahsettigin burun deliklerinden birini acıp birini kapamalı hareket yoga da da kullanılan bi nefes alma teknigi. yogaya gitmeyi dusunebilirsin. bircok sistemsel, anatomik, sinirsel hastalıga yönelik pozisyonlar oluyor. benim bacaklarımdan biri digerinden daha gucsuzdu ve sırtımda egrilik vardı. yogaya gittikten sonra duzelmeye basladı. arastırmanı tavsiye ederim :)

  • Ocak 7, 2014 - 8:17 am | Permalink

   Teşekkürler Damla. Bende UzmanTV deki bir yoga eğitmeninin videosunda görmüştüm. Aslında yararını gördüğüm için düşünmüyorum da değil. Araştırmakta yarar var.

   • Osman
    Haziran 20, 2017 - 7:34 pm | Permalink

    Kardeş nasıl durum

   • Osman
    Haziran 20, 2017 - 7:38 pm | Permalink

    Bende yakalanmışım bu illete doktor yanılmadıysa

 • Volkan Altan
  Ocak 7, 2014 - 9:36 am | Permalink

  Çok geçmiş olsun hocam. Allah acil şifalar versin. Biz de kızımızı Gastroentroloji bölümüne çok götürdük. Cerrahpaşa, Çapa derken en son Konyada bir doktor sorunu buldu.

  Çok çok geçmiş oldun…

  • Pelin karakoc
   Mayıs 27, 2016 - 2:28 pm | Permalink

   Volkan bey merhaba bu hastalıkla ilgili doktoru Konya’da bulup oradami tedavi oldunuz sonuç nedir. Şuanda benimde kız kardeşime aynı hastalık teşhisi kondu. Detaylı bilgilendirimjsinz Konya hakkinda

  • Kerim YILDIZ
   Ağustos 10, 2017 - 7:52 am | Permalink

   Sayın Volkan ALTAN kızınıza konulan teşhis ÜK yada Crohn mu eğer öyleyse Konya da tedavi eden doktorun ismini rica edecektim..Geçmiş olsun…

  • Kerim YILDIZ
   Ağustos 10, 2017 - 7:55 am | Permalink

   Geçmiş Olsun…Konya daki doktorun ismini rica edecektim

 • Dogan Elmas
  Ocak 7, 2014 - 11:10 am | Permalink

  Çok geçmiş olsun.

 • Ocak 7, 2014 - 4:42 pm | Permalink

  Teşekkürler arkadaşlar.

 • Uğur Özyılmazel
  Şubat 5, 2014 - 3:57 am | Permalink

  Hocam sağlık bu dünyadaki en önemli ve değerli şey. Umarım sıkıntıların yakın zamanda hafifler/geçer. Geçmiş olsun acil şifalar diyorum.

  • Şubat 5, 2014 - 6:45 am | Permalink

   Çok teşekkür ederim. Çevrede sizler gibi değerli dostlar/abiler varken bize birşey olmaz :) Çok selamlar.

 • Ekim 7, 2014 - 1:37 pm | Permalink

  geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum çok üzüldüm gerçekten umarım yakın zamanda minimuma indirirsin :(

 • Mehmet Akif
  Temmuz 26, 2015 - 11:29 pm | Permalink

  Ya abi gecenin bi vakti kalkıp her gün senin yazdıklarını yaşıyorum tam olarak senin dediklerini yapıyorum ama bnmki geçmiyor. . Geçmiş olsunnn

 • Ekim 9, 2015 - 12:24 am | Permalink

  kardeşim bendede senin gibi rahatsızlık var ve atak zamanı soguklardaa ve özellikle sanki geceleri oluyor ep ataklarım şu sıcaksu tedavisi iyi geliyomu onu biadaha anlatsan uygulamasınız.buarada Allah yardımcımız olsunn insan bezi yo bazen.

  • Ekim 9, 2015 - 3:06 pm | Permalink

   Çok geçmiş olsun. Herhangibir bir milyonlukcudan temin edebileceğiniz bir sıcak su torbasından birer tane alıp, gece sırtınızın iki tarafına, bel boşluğuna gelecek şekilde koyup yatarsanız sıcak su sizi biraz gevşetip uyumanızı kolaylaştıracaktır. Eğer ağrılarınız sık ve dışkılamanız git gide zorlaştıysa iyi bir hekim arayıışna girmenizi önerebilrim. Ben yaklaşık 8 yıl kadar sorun yaşamştım ama sonunda ameliyat olmak durumunda kaldım. Şu anda gayet iyi durumdayım. Allah acil şifalar versin.

 • Mert
  Aralık 10, 2015 - 7:05 pm | Permalink

  Bu hastalık iki yıldır bende de var 18 yaşındayken teşhis konulmuştu ne denediysem kesin bir tedavisini bulamadım ama kendince yaptığım bazı şeyler var rahatlatan sizinle de paylaşmak isterim belki sizide bir nebse olsun rahatlatir. Abiminde dediği gibi sıcak su torbası çok etkili bir yöntem bir diğer yandan ağrıların arttığı dönemlerde sanki agriniz yokmuş gibi yanı psikolojik olarak kendinizin iyi olduğunu söyleyin sürekli bu hastalıkta dikkatimi çeken su oldu çünkü nazladikca sizi daha çok rahatsız ediyor daha fazla kramplar giriyor karniniza bu yüzden bir şeylerle meşgul olmaya kafanızı farklı şeylere yoneltmelisiniz bu bende gerçekten ise yarıyor ve kesinlikle emin olduğum bir nokta bu hastalık üsudugun zaman ortaya çıkıyor kesinlikle kendinizi sıcak tutmaya calisin özelliklede ayak ve karın bolgelerinizi ben bu şekilde agrilarimi azaltmaya çalışıyorum umarım sizinde işinize yarar biliyorum ki bu ağrı gerçekten çok kötü tarif edilemez bir acı veriyor insana temennim bu hastalığa biran önce kesin tedavi bulunur..

  • Aralık 10, 2015 - 7:42 pm | Permalink

   Çok geçmiş olsun. Umuyorum teknolojik gelişmelerin bu hastalıktan kökten kurtulma yönünde önemli etkisi olur. Çok kolay olmuyor ama özellikle yeni uyandığımda ve kafam başka şeylerle meşgulken ben de çok iyi oldğumu hatırlıyorum. Bir ekleme de ben yapayım. Ağrım var deyip eve kapanmayın, arkadaşlarınızın davetine mutlaka katılım gösterin. Sosyal ortamlarda bulunmak sizi biraz daha sorunlarınızdan uzaklaştıracaktır. Kesin etkisi henüz ispatlanamamış olsa da kişisel pratiklerle hastalığın stres/üzüntü ile tetiklendiği çok net. Kendinizi dinlemeyeceğiniz ortamlarda bulunun.

 • Cigdem
  Aralık 12, 2016 - 1:20 am | Permalink

  Cok Gecmis olsun.hayatimizin kabusu olan ve ilk DEFA duydugumuz bu hastalikla iki sene önce tanistik.malesef 6yasindaki oglumun birtanecik yavrumun crohn hastasi oldugunu ögrendigimizde dünyalar basimiza yikildi.ailede yoktu ve ilk defa duymustum.ilk Bir sene cok zor gecti cünkü Benim oglumun kanamasi oluyor.agri,ates ,istahsizlikaslinda bircok belirti yok.tabi kanama basli basina tehlikeli Bir durum.sürekli ilac kullaniyor oglum.cok kücük düsündükce Bizde hergün ölüyoruz sanki.cok üzülüyoruz.allahim yardim etsin.oglum suan 3sinifta Okulun cogunu gidemedi Ama cok basarili üstün zekali,tabi sevinemiyorumki bu hastalik oglumun tüm hayatini etkileyecek.ileride ne olur nasil olur,umuyorum tam tedavi bulunur

  • Aralık 25, 2016 - 5:53 pm | Permalink

   Yavrunuza acil şifalar diliyorum. Gerçekten zor. Ama teknoloji her alanda olduğu gibi sağlık alanında da çok hızlı gelişiyor. Crohn ve benzeri pek çok kronik soruna da teknolojinin kalıcı çözümler getirebileceğine yürekten inanıyorum. Diliyorum bu gelişmeler biran önce gerçekleşir ve küçük kardeşimiz biran önce sağlığına kavuşur. Çok geçmiş olsun.

 • Oğuzcan Egin
  Ocak 23, 2017 - 9:36 am | Permalink

  Peki her ishal olduğumuzda ve ateşimiz çıktığında atak geçirmiş olur muyuz ?

 • ElifE
  Nisan 16, 2017 - 10:11 pm | Permalink

  Merhaba bende yeni öğrendim chron hastasi olduğumu. 21 yaşındayım .
  Çok ağrılarım oluyor ama ishal değilim tuvalete 4 günde bir çıkıyorum ve zorlanarak .
  Psikolojim çok bozuk herşey de üst uste geliyor kafamı bosaltamiyorum, insanları çok önemsiyorum .
  Birde sürekli gaz var doktor onun için ilaç vermedi beni çok rahatsız ediyor ve yemek için de 1 ay sadece yumuşak haşlanmış şeyler ve yoğurt tuket dedi meyve ve sebze yok dedi . Bende ogrenciyim ne yiyebilecegimi bilmiyorum.

 • Ümit ülperen
  Nisan 24, 2017 - 12:07 am | Permalink

  Ben de bu rahatsizlikları tasiyorum arkadaşlar ne yazik ki. Şu an gece yarisi ve yine sabahlamaya doğru agrilar icindeyim. Endoskopi ve kolonoskopi sonucunda irritable bağırsak sendromu tanısı kisaca ibs denildi. Ama ben bu tanidan emin değilim işin kötüsü de bu hastalık için yeterli derecede test tedavi.yöntemi ve bilgi bulunamaması. Duygusal ve hassas insan hastalığı ben bir müzisyenim besteciyim yani detaylı derecede duygusal.bir insanım zaten bu hastalıkların vurduğu kitle de hassas duygusal insanlar. Yillardir cekiyorum bu dertleri mide ilacları kisa sureli.cozum.saglasa da esas çozum değil. ALLAH hepimize yardımcı olsun. Mutlu olmamız üşütmememiz stresten kaçmamız lazım. Çok zor ama bunlar en büyük çözüm…

 • Ali Aydin
  Nisan 24, 2017 - 8:22 pm | Permalink

  herkese çok geçmiş olsun allah acil şifalar versin yaşanan sıkıntıları okudukça insan gerçekten çok üzülüyor hastalığı yaşayanların tecrübelerini aktarmaları yazmaları çok önemli diğer hastalar için damdan düşenin halini gerçekten
  damdan düşen anlıyor diğerleri bu durumun sömürüsünü yapıyor ve kullanıyor nice aktarlar nice doktorlar gezsenizde fayda etmiyor
  allahım şifa versin

 • Pelin
  Mayıs 22, 2017 - 7:28 pm | Permalink

  Bu hastalığa yeni yakalandım inanilmaz agrilar yasiyorum sicak su torbasini hemen deneyecegim zira su an bile inanilmaz agrilarim var tecrubelerinizden faydalanacagim umarim en kisa surede caresi bulunur sizlerede cok gecmis olsun bilgiler icin tesekkurler

 • Osman
  Haziran 20, 2017 - 8:05 pm | Permalink

  Arkadaşlar bende bu hastalıkla tanışalı 8 ay oldu tabi bu tarih hastane kayıtlarına göre çünkü erteleye erteleye 8 ay öncesine kadar geldim eğer doktorun tanısı doğru ise cronh sizlere naçizane önerilerim var diğer hastalara baktığımda hiç atak yaşamadım diğer hastaların kullandıkları ilaçları kullanmadım doktorun bir sene kullan dediği ilacıda sadece altı aya yakın kullanabildim çünkü sigortam olmadığı için alamadım peki hiç ilaçsız ve ataksız nasıl yaşıyorum mutlaka dışarıdan kesinlikle hiç bir şey yemiyoruz mümkünse iki öğün kışın olmayan meyveleri ( domates patlıcan kabak biber)vs. Yemiyoruz satın yoğurt süt peynir kesinlikle yemiyoruz Ama evde kendiniz taptığınız yoğurt peynir tereyağı kesinlikle bol bol tüketiyoruz eczaneden İngiliz karbonatı mutlaka deneyin aktardan zencefil zerdeçal mutlaka için elma sirkesi evde kendiniz yapmak şartı ile mutlaka peygamber efendimiz elma sirkesine vurgu yaptığını unutmayalım yani işin özü doğal beslenmek kışın domates yemessen ölmezsin sormak istediğiniz bişi olursa elimden geleni yaparım

 • aytaç
  Temmuz 21, 2017 - 8:11 pm | Permalink

  yazdıgınz bu yorumlar için çok teşekür ederim gerçekten bende bu hastalık yüzünden magdurum ne yiiyip ne içeceğimi şaşırmış durumdaydm allah herkeze acil şifalar versin ..

 • asuman
  Eylül 29, 2017 - 4:30 pm | Permalink

  Benimde 2 yasindaki oglumda chrohn suphesi var teşhis tam konmadi ama belirtiler tamamen bu hastalik arkadaslar size sorum bu hastalik yilda kac atak yapiyor ve ataklar sizde kac gun sürüyor kimi yerde her gecen yıl daha kotulesiyo deniyo dogru mu osman bey hazirandan beri durumunuz nasil

 • Ahmet ozcelik
  Ekim 28, 2017 - 1:34 pm | Permalink

  hastalikla tanisali 6 yili mi doldurdum .gayette alistim:) cok kafamada takmiyorum 6 yil oncesinde asiri agrim oldu uzun sure agri kesici ictik ictik en son bi gece yarisi ise gitmemek icin acile gittim sabah poliklinige sevk ettiler orada bir doktor universiteye git dedi .. Bende ablamin doktoru olan (bu arada abkamda crohn hastasi) Kocaeli universitesine gittim. Doktorumuz mukemmel bir doktordur tahliller ve kolonoskopi sonucunda hastalima teshis konuldu 6 yildir 3×2 pentasa ilac kullaniyorum 6 ayda bir rutin kan tahlillerim var bunun haricinde iyiydim ama bu ara agrim oldu koloniskopi olmaktan cekiniyom cunku sevmiyom onemli bir not bu hastalikta ilac icemezsiniz kesinlikle doktorun ver di haric agri kesici antibiyotik vs birde kesinlikle sigaraya yok onun haricinde alismaniz gerekli ben bildiklerimi anlattim umarim bir faydam olur herkeze gecmis olsun ama profesorum cok ama cok iyidir dusunen varsa yardimci olabilirim dip not malesef profesorlerin muayne ucreti yuksektir:)

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir